100-lecie Objawień Fatimskich w Makowie Podhalańskim

100-lecie Objawień Fatimskich w Makowie Podhalańskim

10 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej SPSK w Makowie Podhalańskim odbyła się uroczystość związana z obchodami Stulecia Objawień w Fatimie.

Cała społeczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście zebrali się w pobliskiej kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego, by wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej. Po raz kolejny zabrzmiały słowa Hymnu Szkoły, który odśpiewany został na początku nabożeństwa. Hymn ten towarzyszy społeczności szkolnej już 3 lata i przypomina, że za pośrednictwem fatimskich dzieci wszyscy jej członkowie oddali się pod szczególną opiekę Matce Bożej Różańcowej z Fatimy.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się w murach szkoły. Pani Dyrektor Ewa Bekas przywitała przybyłych gości: p. Martę Czok i p. Adama Pytla – przedstawicieli Zarządu SPSK, p. Pawła Sala – Burmistrza Gminy Maków Podhalański,
p. Adama Bisagę – radnego Makowa Dolnego, Dyrektorów szkół z Gminy Maków Podhalański, Dyrektorów szkół SPSK z rejonu Polski południowej, p. M. Madej – wieloletniego dyrektora szkoły oraz liczne grono rodziców.

Część artystyczną przygotowały dzieci z grupy przedszkolnej, które przedstawiły scenę Objawienia się Maryi pastuszkom oraz uczniowie klas I-VI, którzy w montażu słowno-muzycznym przedstawili historię Objawień Fatimskich, a także ich wielki wpływ na historię Polski i świata XX wieku.

Staramy się stale przypominać słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II: „Różaniec to lekarstwo na nieszczęścia, na zło – módlcie się i nie pytajcie o nic innego. Zaufajcie Matce Bożej.”

W kwietniu ogłoszone zostały dwa konkursy: plastyczny pt. „Podążamy ścieżkami Pastuszków z Fatimy” i na najlepszą prezentację multimedialną, którego motto brzmiało: „…Fatimska Pani, Ty czuwasz nad nami nieustannie, zachęcasz do modlitwy różańcowej, by świat od śmierci wiecznej zachować”. W konkursach mogli wziąć udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych gminy Maków Podhalański oraz szkół prowadzonych przez SPSK z rejonu Polski południowej.

W Szkole Podstawowej SPSK w Makowie Podhalańskim odbył się też konkurs wiedzy o Fatimie, który podzielony był na dwie kategorie : dla klas I-III oraz dla klas IV-VI. Laureatom poszczególnych konkursów zostały wręczone nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Społeczność szkolna SPSK w Makowie Podhalańskim będzie jeszcze kontynuować obchody Stulecia Objawień Fatimskich. Jeszcze w maju udamy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem oraz na pieszą wycieczkę w Tatry.