3 Maja Ogniska Patriotyzmu – relacja z Wielunia

3 Maja Ogniska Patriotyzmu – relacja z Wielunia

Po raz kolejny Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich zorganizowało ogólnopolska akcję Ogniska Patriotyzmu. 3 Maja, w święto narodowe, wiele środowisk szkół prowadzonych przez SPSK przygotowało dla mieszkańców ognisko, przy który rozbrzmiewał gromki śpiew pieśni patriotycznych. W tym roku w akcji uczestniczyło wiele miejscowości, m.in. : Wieluń, Włocławek, Płock, Przytocznica, Jedwabne, Krynka, Stalowa Wola, Wodzisław Śląski, Siniarzewo, Bolesławiec i Poddębice.

Poniżej zamieszczamy relację i zdjęcia z Wielunia, gdzie w 2008 roku po raz pierwszy zapłonęło Ognisko Patriotyzmu.

„Wydarzeniem zamykającym wieluńskie obchody narodowego święta 3 maja było zorganizowane przez katolickie liceum i gimnazjum Ognisko Patriotyzmu. Z powodu deszczowej aury tym razem spotkanie odbyło się przy świecach, w siedzibie szkół katolickich przy ul. Śląskiej.

Ideą Ognisk Patriotyzmu jest wspólne śpiewanie, które ma łączyć pokolenia w duchu narodowej wspólnoty . Repertuar zawarty w specjalnie przygotowanych śpiewnikach stanowiły pieśni i piosenki narodowe. Na początek odśpiewano tradycyjną pieśń sławiącą konstytucję trzeciomajową – „Witaj majowa jutrzenko”, a po niej przyszły m.in.: „Warszawianka” „Polskie kwiaty”, „Jak długo w sercach naszych”, „Płonie ognisko w lesie” czy „Upływa szybko życie” – w sumie ponad 20 utworów.

Śpiew prowadzili : gimnazjalista Szymon Kaczmarek (keyboard), absolwentki naszych szkół: Sylwia Wojtowicz (altówka) i Joanna Żelezna (flet) oraz wokalistki Natalia Wolna i Ola Marchewka – uczennice KLO. Dla podkreślenia charakteru święta uczniowie gimnazjum: Kuba Nakiela, Julia Cieślak, Wiktoria Hadrian, Karolina Włodarczyk, Celina Eichstaedt i Weronika Dudzińska przygotowani przez dr Dorotę Eichstaedt recytowali patriotyczne wiersze.

Wśród zgromadzonych dużą grupę stanowiła młodzież i dzieci, a to głównie za sprawą harcerzy, którzy aprobatę po kolejnych piosenkach wyrażali humorystycznymi zawołaniami i przyśpiewkami. Atmosfera spotkania była radosna a gromki śpiew rozlegał się daleko poza mury szkoły.

Satysfakcją może napawać fakt, że inicjatywa obchodzenia świat narodowych, zwana Ogniskami Patriotyzmu, wciąż rozszerza się i daje radość nowym środowiskom. Do ogólnopolskiej akcji dołączyło w tym roku kilka nowych miejscowości, a wśród m.in. nich pobliski Bolesławiec i Poddębice.

Organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym na spotkanie, a szczególnie wszystkim, którzy przyczynili się do jego zorganizowania – pracownikom Wieluńskiego Domu Kultury za nagłośnienie imprezy oraz akcję plakatową, dyrekcji nadleśnictwa Wieluń za dostarczenie drewna na ognisko (zmagazynowane poczeka do 11 listopada) oraz wieluńskim mediom, dzięki którym relacje prasowe, radiowe i telewizyjne dotrą do szerszego kręgu odbiorców.”

Bogusław Kurzyński