OGNISKA PATRIOTYZMU – 11 LISTOPADA 2016

OGNISKA PATRIOTYZMU – 11 LISTOPADA 2016

wielun-2 Dziewięć lat temu w krajobrazie wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości pojawiło się OGNISKO PATRIOTYZMU. Akcja ta narodziła się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK im. Bp. Teodora Kubiny w Wieluniu, w gronie jego ówczesnych uczniów i absolwentów. Jej celem było radosne i nieoficjalne świętowanie dnia największego święta narodowego Polaków – ponad podziałami i małostkowymi antagonizmami.

Wydarzenie to, zorganizowane po raz pierwszy w 2008 roku, spotkało się z przychylnym odzewem zarówno władz miasta, jak i – przede wszystkim – mieszkańców Wielunia. Grupa kilkudziesięciu osób odśpiewała wtedy kilkanaście znanych pieśni i piosenek patriotycznych, przy ognisku, w atmosferze niemal rodzinnego spotkania. Od tego czasu idea OGNISK PATRIOTYZMU, zwłaszcza po objęciu jej patronatem przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, znacznie się rozwinęła. W wielu miejscach, gdzie SPSK prowadzi szkoły od kilku lat spotykają się mieszkańcy, by bardziej aktywnie świętować. Często wydarzenie to dołączone zostaje do oficjalnych obchodów święta i gromadzi lokalne władze oraz inne instytucje. Przez te kilka lat akcja wykroczyła poza wielun-3środowiska szkół SPSK i organizowana jest również przez inne podmioty: parafie, stowarzyszenia, szkoły samorządowe, harcerzy, gminy. Przypatrując się mapie wydarzeń są to miejsca od Podhala (Rabka Zdrój) po wybrzeże (Szczecin), od wschodu( Zamość) po zachodnie krańce Polski (Jelenia Góra). Można śmiało powiedzieć, że przybrała ona charakter ogólnopolski, a każdego roku dołączają nowe miejsca. Z naszych statystyk wynika, że jest już ich ponad 100.

Poniżej przedstawiamy relację z Wielunia, z samego serca akcji Ogniska Patriotyzmu oraz zdjęcia z miejsc, w których Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich prowadzi szkoły, gdzie również organizowane były ogniska.

Wieluń

wielunWierni tej (jak chyba można już powiedzieć) tradycji wielunianie zgromadzili się wieczorem dnia 11 listopada 2016 roku w przy pomniku Rotmistrza Pileckiego, aby przy blasku ogniska i w poczuciu tożsamości symbolizowanej przez biało-czerwone emblematy i sztandary, cieszyć się swoją obecnością i wspólnym śpiewem, a także słuchać poezji w nastroju nieprzemijającej radości z odzyskanej niepodległości. Tym razem, mimo przejmującego chłodu, wokół płonącego ogniska zgromadziło się ok. 240 osób. Uderzające było to, że w gronie zebranych dominowały dzieciaki i ludzie młodzi, choć nie zabrakło też corocznie uczestniczących w tym wydarzeniu seniorów.

wielun-4Spotkanie rozpoczęło wystąpienie dyrektora Katolickiego Liceum i Technikum SPSK w Wieluniu Bogusława Kurzyńskiego, głównego orędownika akcji i jej corocznego prowadzącego. Na wstępie podziękował on wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego OGNISKA. Tradycyjnie już zgromadzeni zostali wyposażeni w śpiewniki, dzięki którym nawet mniej znane piosenki odśpiewane zostały w imponującej harmonii. Śpiew animował chórek dziewcząt z KLO i Technikum SPSK, wspierany dzielnie na gitarze przez Wiktorię Bak. Pomiędzy piosenkami wiersze patriotyczne recytowali licealiści i gimnazjaliści ze szkół katolickich: m.in.: Kamila Krawczyk, Julia Fajerska, Julia Światła, Wiktoria Hadrian i Kuba Nakiela przygotowani przez p. Dorotę Eichstaedt. Utwory „Panie Generale” Haliny Młynkowej i „Wolność” Marka Grechuty przejmująco wykonały solo Aleksandra Marchewka i Anna Tyczka. Nie zabrakło też chwil wesołości, np. wtedy, gdy wykonaniem utworu „Kalina, malina” dyrygował absolwent KLO i entuzjastyczny członek Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej – Bartłomiej Jaworek.

Spotkanie zakończyło się uroczystym odśpiewaniem „Roty” i zaproszeniem do uczestnictwa w następnych OGNISKACH PATRIOTYZMU, zwłaszcza że z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości pojawiły się już nowe pomysły na radosne świętowanie – m.in. organizacja BALU NIEPODLEGŁOŚCI.

klowielun.pl

Wicedyrektor szkoły
Monika Krzemińska

„Przychodzę tu każdego roku. Jest to piękne spotkanie. Mogę pośpiewać piosenki, które obecne były dawniej na spotkaniach rodzinnych. Myślałam, że młodzi ich nie znają, a tu tyle dzieci i młodzieży i tyle radości. Mimo listopadowego chłodu atmosfera jest gorąca i patriotyczna.” – mieszkanka Wielunia

Dąbrowa Górnicza

dg1 Ogniska Patriotyzmu w Dąbrowie Górniczej organizowane są od 6 lat. Za organizację wydarzenia obywatelsko-patriotycznego jakim jest ognisko odpowiada społeczność szkoły ( przygotowanie szkolnego chó ru, śpiewników, kotylionów). W organizację aktywnie włączają się i wspierają ją instytucje Dąbrowy Górniczej : Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej, Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Pałac Kultury Zagłębia. Co roku na uroczystościach są obecni przedstawiciele władz Dąbrowy Górniczej. Każdego roku w Ognisku bierze udział prezydent miasta pan Zbigniew Podraza. dg3W tym toku uroczystego otwarcia dokonał Prezydent miasta wraz z Panią Prezes SPSK Marią Chodkiewicz.

O nagłośnienie imprezy troszczy się Pałac Kultury Zagłębia, z którym nasza szkoła od lat współpracuje na różnych płaszczyznach. Tym razem uroczystości odbyły się w miejscu szczególnym dla miasta –w Fabryce Pełnej Życia, czyli na terenie, który władze Dąbrowy Górniczej przeznaczyły na nowe centrum życia kulturalnego i społecznego.

Szacowana ilość uczestników to około 200 osób, w tym nasi uczniowie, ich rodziny, absolwenci, nauczyciele, przyjaciele szkoły, ale również mieszkańcy miasta, którzy co roku wspólnie z nami śpiewają pieśni patriotyczne .

dg4Na uroczystości pojawili się harcerze oraz grupa rekonstrukcyjna – statyści, którzy nadawali pieśniom żołnierskim swoisty klimat. Uczniowie rozdawali wszystkim przychodzącym śpiewniki, chorągiewki i czerwono – białe kotyliony. Uczestnicy wydarzenia – mieszkańcy miasta – byli wzruszeni zderzeniem młodości śpiewających z patosem i podniosłością niektórych utworów. Większość włączała się w śpiew znanych utworów, takich jak :
„Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, a mniej znane piosenki, kojarzone jednoznacznie z historią Polski, np.„Miejcie nadzieję”, „Mury” były często powodem refleksji nad własnym patriotyzmem. Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele prasy i mediów, dzięki którym możemy obejrzeć profesjonalne relacje :

szkolakatolicka.plopole1

dg.pl

Opole

Z okazji Święta Niepodległości Szkoły Katolickie w Opolu co roku organizują Ognisko Patriotyzmu. W tym roku formuła spotkania została bardziej rozbudowana. W piątek, 11 listopada 2016r., między godziną 15:00 a 17:00 odbył się Piknik Patriotyczny, współorganizowany przez Stowarzyszenie Szwadron Przysiecz. Na nim dzieci i młodzież mogły sprawdzić się w umiejętnościach, jakimi musiał wykazać się ułan w II Rzeczpospolitej. Były zajęcia takie jak: strzał do celu z łuku lub wiatrówki oraz władanie lancą i szablą na drewnianym koniu. Każdy, kto odbył „szkolenie” z danego punku, zdobywał Książeczkę Szkolenia Legionisty. Podczas pikniku także można było udekorować twarz barwami narodowymi, a dzieci razem z rodzicami mogli również pokolorować wojsko Józefa Piłsudskiego. Chłodną aurę rozgrzewała gorąca herbata z cytryną oraz żołnierski bigos.

opole3

O godzinie 17:00 rozpoczęło się Ognisko Patriotyzmu. Była to znakomita okazja do przypomnienia najważniejszych piosenek żołnierskich i narodowych, takich jak „My, Pierwsza Brygada”, „Piechota” czy „Wojenko, wojenko”. Śpiew prowadzili nasi uczniowie gimnazjum i liceum. Dodatkowo przy każdej piosence można było usłyszeć krótką historię danej pieśni a jej wykonanie urozmaiciły wiersze recytowane przez uczniów. Podczas spotkania przy ognisku odbył się także pokaz walki szablą przez dwóch ułanów ze Stowarzyszenia Szwadron Przysiecz. Było to radosne i aktywne świętowanie Dnia Niepodległości.

opole2Piknik Patriotyczny oraz Ognisko Patriotyzmu odbyło się pod patronatem Radia Doxa oraz Radia Opole.

Relację z patriotycznego spotkania można również zobaczyć na stronach lokalnych gazet.

m.opole.wyborcza.pl

nto.pl

 Ogniska Patriotyzmu w innych częściach Polski