Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Elblągu

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Elblągu

            Po raz pierwszy zorganizowaliśmy wymianę młodzieży między naszą Publiczną Szkołą Podstawową i Publicznym Gimnazjum ze szkołą  w Norden, w Niemczech.  Przyjechali do nas uczniowie i nauczyciele z Urlichsgymnasium i byli u nas od dnia 17.09.2017r. do dnia 24.09.2017r.

            Nawiązanie współpracy ze szkołą niemiecką i doprowadzenie do wymiany młodzieży było marzeniem nauczycieli i uczniów naszych szkół. Znalezienie na terenie Niemiec szkoły partnerskiej, wbrew pozorom, nie jest łatwą sprawą. Nasze marzenie spełniło się dzięki Pani Marii Chodkiewicz – Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich. Pani Prezes poprosiła  Panią Annę Paśko, nauczycielkę z Dąbrowy Górniczej  o skontaktowanie nas ze szkołą w Norden oraz o pomoc nam w pozyskaniu środków finansowych z instytucji państwowych.  Pani Anna miała od kilku lat wymianę ze szkołą w Norden.  W nawiązaniu kontaktu pomogła nam również pani Agnieszka Szczepańska , która była wcześniej dyrektorką naszej szkoły podstawowej.

                Wymiana uczniów odbyła się pod hasłem „Co to jest szczęście?”  Uczniowie niemieccy mieszkali u rodzin polskich, które zapewniały im nie tylko utrzymanie ale także organizowały czas po południu w poniedziałek i w piątek oraz w sobotę. Do Polski przybyło 14 uczniów i 2 opiekunów z Niemiec. Opiekunowie to  nauczyciele z Urlichsgymnasium pani Martine Jürgens i pan Jochen Fischer.

          Podczas wymiany mieliśmy bardzo dużo  różnych atrakcji i spotkań. Było cudownie, choć  brakowało nam czasu na odpoczynekJ  Nasze germanistki: pani dyrektor Małgorzata Rysicka i pani Iwona Kawałkowska  zadbały o intensywny program.  Bardzo dużo zobaczyliśmy  w ciągu tych pięciu dni.

Wszystko było możliwe dzięki wsparciu finansowemu, takich instytucji jak:

  • Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie,
  • Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży  w Warszawie,
  • Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich w Częstochowie,
  • Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej Miasta i Powiatu Elbląg.

oraz dzięki pomocy merytorycznej oraz organizacyjnej, którą udzielili nam: 

  • Pani Maria Chodkiewicz – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich w Częstochowie,
  • Pani Anna Paśko –  germanistka ze Szkół SPSK w Dąbrowie Górniczej,
  • Pan Jacek Gazda ze Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie,
  • Pan Krzysztof Oblamski z PNWM,
  • ksiądz Ryszard Półtorak z Parafii Trójcy Świętej w Elblągu,
  • pan Marek Pruszak  – przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu,
  • pani  Romualda Howaniec i pan  Tomasz Dłuszczakowski, czyli Dyrekcja naszej Publicznej Szkoły Podstawowej,
  • pani Adela Świerta – opiekun SU z naszej Szkoły i pan Włodzimierz Wawro – nauczyciel techniki i informatyki z naszych szkół,
  • pani Ewa Grobelna i pani Katarzyna Smeja-Skulimowska – nauczycielki plastyki z naszych szkół,
  • pani Renata Biernacka – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Bielicy oraz pani Dominika Srebnik, nauczycielka wychowania fizycznego z tej samej szkoły.

Wielką pomoc we wszystkim i wsparcie finansowe udzielili nam Rodzice naszych uczniów.

               W poniedziałek , dnia 18.09.2017r., odwiedziła wszystkich uczestników wymiany i nauczycieli Pani Maria Chodkiewicz – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy.  Było nam bardzo miło. Pani Prezes powitała w języku niemieckim naszych gości z Norden. Tego dnia  młodzież z naszych szkół oraz z Niemiec  pracowała nad wspólnym projektem  „CO TO JEST SZCZĘŚCIE?”  Była podzielona na cztery grupy. Każda z grup miała inne zadania do przygotowania a potem je zaprezentowała. Było dużo radości i zabawnych sytuacji. Grupa pierwsza zaśpiewała  po niemiecku piosenkę o szczęściu. Grupa druga przygotowała po angielsku scenkę o szczęściu. Najłatwiejsze zadanie miała grupa trzecia. Przygotowała plakat pt. „Szczęście”. Grupa czwarta przeprowadziła w szkole wywiad ”Co to jest szczęście?

               Zwiedziliśmy razem z naszymi gośćmi: Westerplatte, Gdańsk, Gdynię, Sopot. Byliśmy nad Bałtykiem i na molo w Sopocie. W Malborku byliśmy z  Zamku Krzyżackim. Pojechaliśmy też do Fromborka i tam zwiedziliśmy  kompleks katedralny oraz Planetarium.  W drodze powrotnej podziwialiśmy  krajobraz nad Zalewem Wiślanym. Zwiedziliśmy również naszą piękną Starówkę w Elblągu. Byliśmy też w naszej Katedrze.  Goście z Niemiec poznali legendę o Piekarczyku, który uratował Elbląg przed Krzyżakami. Przy Bramie Targowej stoi rzeźba Piekarczyka  i każdy, kto potrze  nos Piekarczyka, to z pewnością powróci do naszego miasta. Wszyscy goście potarli nos Piekarczyka.

              Wzięliśmy udział  w obchodach  Dnia Sportu w zaprzyjaźnionej Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Bielicy. Tam odbyły się dwa mecze piłki nożnej: jeden  między chłopcami z Bielicy a uczniami z Elbląga i z Norden. Niestety przegraliśmy ten mecz. Drugi mecz był między dziewczynami z Bielicy a uczennicami z Elbąga i Norden. Nasza drużyna dziewczyn wygrała. HURRA!!! Po meczach było wielkie grillowanie. Wszyscy otrzymali nagrody.

               W programie znalazły się takie aktywności, jak wspólne gotowanie, sesja zdjęciowa, gry i zabawy integracyjne, dyskoteka przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas tych imprez uczestnicy wymiany poznawali się wzajemnie i uczyli się współpracować w grupach mieszanych. Bardzo dużo przyjemności sprawiło nam wszystkim wspólne gotowanie pierogów i robienie naleśników oraz gofrów pod czujnym okiem pana Włodzimierza Wawro. Dzięki panu Wawro mamy piękne pamiątkowe zdjęcia. Dyskoteka też była super. Pani Adela Świerta zadbała o cudowną atmosferę. Oprócz uczestników wymiany byli  inni uczniowie z naszych szkół.

             Ukoronowaniem naszej wymiany była mini konferencja z udziałem przewodniczącego Rady Miejskiej pana Marka Pruszaka, podczas której młodzież miała poznać krótką historię naszego miasta, zobaczyć film o Elblągu i znanych ludziach. Uczniowie dowiedzieli się też o pracy Rady Miasta. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki –  książki w języku polski i angielskim zawierające zdjęcia najpiękniejszych zabytków Elbląga i jego okolicy oraz legendę o Piekarczyku w formie komiksu, długopisy i kredki.

               Podczas wymiany odwiedziliśmy Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej Miasta i Powiatu Elbląg. Pani Róża Kańkowska – przewodnicząca Stowarzyszenia i pani Krystyna Sucharska przedstawiły nam w formie prezentacji multimedialnej – bardzo ciekawą historię Elbląga. Były tam też zdjęcia miejsc, których w naszym mieście już nie ma.

               Jeszcze były inne atrakcje, jak np.: zwiedzanie naszej szkoły czy zakupy w centrum handlowym w Elblągu i w Galerii  Bałtyckiej.

                Nasi uczniowie ze szkoły podstawowej czy z gimnazjum poradzili sobie w bezpośredniej komunikacji. Już trzeciego dnia zniknęły bariery językowe i strach przed popełnianiem błędów. Dzięki przyjaznej atmosferze i sympatycznym partnerom projekt przebiegał dokładnie według zamierzonych celów. Młodzi ludzie z dwóch odmiennych kulturowo krajów mieli okazję poznać się bliżej, zaprzyjaźnić i obalić niesłuszne stereotypy, które nadal przeszkadzają nam w kontaktach między Polską a Niemcami. Najważniejsze jest to, że uczestnicy wymiany uświadomili sobie, że młodzi ludzie są wszędzie tacy sami, a miasta oraz miejsca, które  zwiedzili, przybliżyły im wspólną historię Polski i Niemiec.

               Gdy wszyscy żegnali się ze swoimi partnerami przed ich wyjazdem, to zrobiło się smutno i nawet pociekły łzy.  Nasi uczniowie już liczą dni do spotkania się z ich partnerami w Norden.   Z sentymentem wspominali, czas oczekiwania na przyjazd młodzieży z Norden. Rodzice byli zadowoleni, ponieważ goście byli bardzo kulturalni, sympatyczni i uprzejmi.

                    Podsumowanie przeprowadzono w formie spotkanie z młodzieżą i ich rodzicami przy kawie, owocach i cieście. Dyskutowano na temat wymiany: co podobało się a co nie i dlaczego?  Stwierdzono, że prawie wszystko się uczniom podobało, oprócz wycieczki do Planetarium, ponieważ tam były bardzo niewygodne krzesła:) Według uczniów najlepszą wycieczką był wyjazd do Gdańska, Westerplatte i Sopotu, ponieważ dużo zwiedzili i byli nad Bałtykiem. Podobała im się bardzo Starówka Gdańska. W czasie podsumowania omówione też, komunikację językową. Uczniowie stwierdzili, że nie boją się mówić po angielsku oraz że wzrosła ich motywacja do nauki języka niemieckiego. Na pytanie: czy macie dobry kontakt ze swoimi partnerami wymiany? Wszyscy odpowiedzieli: tak, nawet bardzo dobry kontakt.

                                                        Artykuł napisała Małgorzata Rysicka