Rekolekcje wakacyjne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Mikoszewie, które odbyły się w dniach 3-9 lipca 2019 r.,  zgromadziły rekordową liczbę uczestników. Do Mikoszewa przybyło niemalże 300 osób dorosłych i 100 dzieci i młodzieży. Rekolekcje te były także wyjątkowe z powodu obecności aż 4 kapłanów – 2 księży rekolekcjonistów – ks. dr Stanisława Jóźwiaka – ojca duchownego i wykładowcy WSD w Ełku i ks. Ryszarda Półtoraka – członka Stowarzyszenia, kapłana odpowiedzialnego za formację dyrektorów szkół SPSK oraz dwóch księży proboszczów z parafii, w których znajdują się nasze szkoły w Bieńcu i Rychławie.

Treści rekolekcyjne dotyczyły człowieka i jego grzeszności. Księża w bardzo prosty i przystępny sposób zachęcali, aby poznawać Pana Jezusa, pokochać Go i  z Nim się zjednoczyć. Uświadamiali, że jest to możliwe,  kiedy człowiek najpierw pozna siebie, zgodzi się na własną grzeszność, uzna prawdę o sobie i nie zniechęci się nią, ale będzie trwać przy Bogu. Zachęcali, aby podejmować walkę wewnętrzną o pierwszeństwo Boga w życiu, gdyż tylko w Bogu można odnaleźć prawdziwe szczęście. Podkreślali wartość doświadczenia bezradności, które daje człowiekowi szansę odkrycia prawdy, że sam nie jest w stanie sobie poradzić i tylko z Bogiem i w Bogu może pokonać wszystkie trudności i iść właściwą drogą życia. Rekolektanci mogli także usłyszeć wiele cennych informacji o rozwoju duchowym człowieka, drodze opisanej przez św. Teresę z Avila w dziele „Twierdza wewnętrzna”. Usłyszeli także wiele zachęt, aby podejmować wysiłek przechodzenia przez kolejne etapy rozwoju duszy z cierpliwością i otwartością na to, co Pan Bóg dla każdego zaplanował.

Modlitwy poranne i wieczorne, Msze święte, grupy dzielenia, Droga Krzyżowa na plażę, spowiedź, rozmowy duchowe –  to codzienność rekolekcji, która była okazją do spotkań z Bogiem i ludźmi, nawiązywania relacji, przyjaźni, ale także czasem odpoczynku w malowniczych miejscowościach nad polskim morzem.

W czasie rekolekcji były także wydarzenia wyjątkowe. Rekolektantów odwiedził znany pomorski artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski – współautor i główny wykonawca bursztynowego ołtarza w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bursztynowo – brylantowej szaty dla Matki Bożej Jasnogórskiej i wielu kaplic adoracji w Polsce i na świecie, który opowiedział o swej pracy, dał świadectwo życia i wiary.

Rekolekcje w Mikoszewie były radosnym czasem przybliżania się do Boga. Tę radość w znacznym stopniu powodowała obecność dużej grupy dzieci, które pod kierunkiem Państwa Doroty i Marka Pelczarów oraz Pani Agaty Nizińskiej i Marty Jakubowskiej, realizowały własne rekolekcje, których uwieńczeniem było przedstawienie o Jeżyku i jego problemach z akceptacją siebie oraz „Trzeci Festiwal Piosenki Rodzinnej”, który przysporzył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i możliwości wystąpienia na scenie.

Swoje miejsce w programie rekolekcji miała także młodzież, którą opiekował się ks. Wojciech Drobiec z Bieńca. Młodzi uczestnicy wraz z księdzem Wojciechem zachwycali pięknym śpiewem nowych, dotychczas nieznanych w  Mikoszewie piosenek, angażowali się w liturgię Mszy św., w zespół muzyczny, który już o trzech lat spotyka się w Mikoszewie w różnym składzie, aby odpowiadać za oprawę muzyczną rekolekcji. W tym roku zespół był wyjątkowo bogaty w instrumenty, wśród których był keyboard, skrzypce, gitary, akordeon, bębny.

Dziękujemy Bogu, że organizowanie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich rekolekcji dla pracowników jest możliwe. Bogu niech będą dzięki.

Skip to content