Szkolenie w Łodzi

Szkolenie w Łodzi

W sobotę 25 lutego br. odbyła się w Łodzi kolejna szkoleniowa rada pedagogiczna nauczycieli szkół SPSK z regionu łódzkiego. Uczestniczyli w niej nauczyciele z Piotrkowa Trybunalskiego, Klementynowa, Lubienia, Woli Krzysztoporskiej, Pniewa, Gomulina i Łodzi. Gościliśmy również w naszej szkole wiceprezes SPSK panią Agnieszkę Chyżyńską.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą, odprawianą przez o. Konrada- franciszkanina z parafii, na terenie której znajduje się nasza szkoła. Po mszy świętej uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy szkolnej.

Ważną częścią naszego spotkania było świadectwo siostry Julii (Eweliny Chwał)-absolwentki naszego gimnazjum, siostry zakonnej ze Zgromadzenia Sióstr Katarzynek.  Przedstawiła ona historię swojego powołania, które jak twierdzi odkryła w Łodzi w trakcie nauki w naszym gimnazjum.

Po przerwie rozpoczęła się część merytoryczno- szkoleniowa. Jej tematem były: „Zaburzenia ze spektrum autyzmu w diagnozie i praktyce pedagogicznej”. Pierwszą część wykładową poprowadził ks. Rafał Pietruszka. Przedstawił w niej terminologię dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także charakterystyczne zachowania dzieci z autyzmem.

Druga część szkolenia miała charakter warsztatu. Nauczyciele ze szkół SPSK w Czerwiennem pani Agata Duraj i pan Mateusz Zahora zaprezentowali przeprowadzoną przez siebie i nagraną lekcję  biologii,  w której uczestniczyli  uczniowie z orzeczeniami o niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej (z udziałem nauczyciela wspomagającego w klasie). Wskazali na konkretne przykłady indywidualizacji pracy z takimi dziećmi.

Tematyka rady szkoleniowej przyjęta była przez nauczycieli z dużym zainteresowaniem. Sposób zrealizowania tematu okazał się również bardzo ciekawy i jasny. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice naszych uczniów, którzy otrzymali dużo praktycznych  informacji o tym,  jak pomagać swojemu dziecku.

Nauczyciele uznali to szkolenie za wyjątkowo ciekawe i przydatne w ich praktyce szkolnej.