SZKOŁY Z ELBLĄGU Z REWIZYTĄ W NORDEN!!!

SZKOŁY Z ELBLĄGU Z REWIZYTĄ W NORDEN!!!

We wrześniu 2017 roku gościliśmy w naszych szkołach pierwszą polską niemiecką wymianę młodzieży pomiędzy naszą Publiczną Szkołą Podstawową SPSK i Publicznym Gimnazjum SPSK w Elblągu, a Ulrichsgymnasium w Norden, w Niemczech. Jednym słowem było wspaniale. Między naszymi uczniami a gośćmi z Niemiec nawiązały się przyjaźnie. W dniach od 11 do 18 marca 2018 roku byliśmy w Norden.

Nasza podróż rozpoczęła się dnia 10 marca 2018 roku o godz. 15:00, wtedy wyjechaliśmy autobusem z Elbląga. Nie mogliśmy się doczekać ponownego spotkania oraz poznania nowej koleżanki Anji Müller, która nie mogła być u nas we wrześniu z powodu choroby. Po ponad 19-stu godzinach jazdy autokarem wysiedliśmy na dworcu w Norden, gdzie wszyscy na nas czekali. Było naprawdę wzruszająco i sympatycznie, przyjechaliśmy już do naszych dobrych znajomych. Zaprzyjaźniona młodzież mieszkała w domach swoich niemieckich koleżanek i kolegów, a nasza pani dyrektor Małgorzata Rysicka i nasze dwie nauczycielki pani Iwona Kawałkowska oraz pani Aleksandra Górecka mieszkały w wynajętym mieszkaniu w pobliżu niemieckiej nauczycielki pani Martiny Jürgens. Większość z nas zwiedziła tego dnia Norden i jego okolicę, była też nad Morzem Północnym.

W poniedziałek, dnia 12.03.18r. spotkaliśmy się wszyscy o godz. 8:00 w szkole. Dyrektor szkoły – pan Wolfgang Grätz przywitał nas serdecznie. Powiedział też, że Elbląg jest bardzo bliski jego sercu, ponieważ jego tato urodził się w naszym mieście. Wyraził ogromne zadowolenie z naszej wymiany zaznaczając przy tym, że ma nadzieję na stały kontakt. Pan dyrektor Grätz otrzymał od naszych szkół piękną książkę o Elblągu z dedykacją od naszej całej Dyrekcji od naszych opiekunek i nawet my wszyscy uczestnicy podpisaliśmy się pod dedykacją. Tego dnia zwiedziliśmy tą piękną ponad 450-letnią szkołę. Jest bardzo duża!!! Pracowaliśmy też nad projektem: „Przedstawiamy naszą ulubioną polską lub niemiecką miejscowość” Później zwiedziliśmy śliczny gotycki kościół Ludgerikirche. W kościele są organy Arpa Schnitgera, które są dziełem sztuki o międzynarodowej renomie. Posłuchaliśmy też krótkiego koncertu. Muzyka organowa była przepiękna. Zjedliśmy pyszny obiad w szkolnej stołówce a potem zwiedziliśmy młyn Westgaster. Jest on wyjątkowym młynem, ponieważ został zbudowany już w 1863 roku z materiału ogniotrwałego, co było w tamtym czasie niesamowite, bo prawie wszystkie młyny były drewniane. O godzinie 15:00 poszliśmy na spotkanie z burmistrzem Norden – panem Heiko Schmelzle. Było bardzo miło. Rozmawialiśmy po angielsku i po niemiecku. Poznaliśmy też ceremoniał związany z piciem fryzyjskiej herbaty. Na koniec spotkania pan burmistrz otrzymał od nas upominek z Elbląga – magnes z widokiem naszej Starówki oraz breloczek z Piekarczykiem. Pani dyrektor powiedziała, że Piekarczyk to jest symbol naszego miasta związany z piękną legendą.

O godz. 16:00 pojechaliśmy na basen Oceanwave. Prawie wszyscy przeżyliśmy cudowne chwile na basenie. Nasze dwie koleżanki oraz kolega nie byli na basenie. Oni poszli razem z naszą panią dyrektor nad Morze Północne i zobaczyli jak wygląda dno morza po odpływie a później zobaczyli przypływ.

We wtorek, 13.03.18r. popłynęliśmy rano statkiem na wyspę Nordernay.. Było zimno i wietrznie. Po obiedzie kilku z nas poszło zwiedzać centrum wyspy a spora część poszła do muzeum Watt Welten Nationalpark – Haus. W muzeum braliśmy udział w konkursie wiedzy, było super. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzątka żyją w Morzu Wattowym. Każdy z nas wygrał widokówkę. Bardziej odważni z nas dotykali żywe kraby, a super odważni wchodzili do metalowego ptaka, który „fruwał”.

W środę, 14.03.18r. pojechaliśmy niemieckim pociągiem do Emden. Zwiedziliśmy w Kunsthalle wystawę „Amerykański sen” („The American Dream”). Wystawa „The American Dream” prezentuje prace największych amerykańskich artystów. Mogliśmy zobaczyć dzieła sztuki jak również wypowiedzieć się na ich temat, czy coś samemu stworzyć. Naprawdę było to wspaniałe uczucie. W Emden byliśmy również w Landesmuseum. Zobaczyliśmy tam zbrojownię.

W czwartek, 15.03.18r. pojechaliśmy na cały dzień do Bremy. Mieliśmy panią przewodnik, która opowiedziała nam o zabytkach Bremy po polsku. Widzieliśmy też pomnik Muzykantów z Bremy, znanej niemieckiej legendy. Posłuchaliśmy również wspaniałego koncertu, na organach Arpa Schnitgera. Widzieliśmy też posąg Rolanda oraz Starówkę Bremy.

W piątek, 16.03.18r. byliśmy w szkole a potem pojechaliśmy do Norddeich do Seehundestation, czyli do „stacji fok”. Tam trafiają osierocone malutkie foczki. Dzięki tej stacji mają te foczki możliwość przeżycia i powrotu do morza. Foczki otrzymują też imiona. Widzieliśmy również karmienie foczek. Było super.

Później zwiedziliśmy Muzeum herbaty. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak dużo jest gatunków herbaty. Zobaczyliśmy też wystawę uchodźców z Wietnamu i z Syrii.

W sobotę i w niedzielę mieliśmy czas zaplanowany u naszych rodzin z Niemiec. Dnia 18.03.18r. spotkaliśmy się na dworcu autobusowym w Norden o godz. 14:00 i o godz. 14:15 wyjechaliśmy autobusem do Elbląga. Niektórzy z nas i naszych partnerów nawet się popłakali, bo było im smutno, że muszą się rozstać. Do domów wróciliśmy dopiero w poniedziałek około godz. 10:40.

Dziś możemy z dumą stwierdzić, że nasza wymiana w pełni się udała. Nasi i niemieccy uczniowie wiedzą, że więcej ich łączy niż dzieli. Mają takie same marzenia i zainteresowania. Podobnie ubierają się i podobnie się zachowują. Słuchają tej samej muzyki, oglądają te same filmy. Mówią tak jak większość naszych uczniów po angielsku. Jedyną barierą dla naszej młodzieży jest język niemiecki. Ale mając możliwość uczenia się w naszych szkołach języka niemieckiego – czy to powinno być jakąkolwiek przeszkodą?

PODZIĘKOWANIA ZA NASZĄ REWIZYTĘ W NIEMCZECH:

Dziękujemy pani Marii Chodkiewicz – Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich w Częstochowie za możliwość naszej wymiany, za pomoc finansową i za wielkie serce,

Dziękujemy panu Jackowi Gazda ze Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie, za wsparcie finansowe naszej wymiany oraz za pomoc merytoryczną i organizacyjną,

Sprawozdanie sporządziła:

Małgorzata Rysicka – Dyrektor Publicznego Gimnazjum SPSK w Elblągu