XIX Pielgrzymka SPSK na Jasna Górę

XIX Pielgrzymka SPSK na Jasna Górę

W dniu 19 czerwca 2017 roku odbyła się XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół i Przedszkoli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na Jasną Górę. Ze wszystkich zakątków Polski, z północy i południa, ze wschodu i zachodu podążały dziesiątki autobusów, busów i aut prywatnych z uczniami, nauczycielami, rodzicami i przyjaciółmi szkół SPSK, aby uczestniczyć w kolejnej pielgrzymce dziękczynnej Stowarzyszenia na Jasną Górę. Pielgrzymce, na którą całe wspólnoty szkolne przybywają do Częstochowy, aby złożyć pokłon Matce Bożej – Patronce Stowarzyszenia, dziękować za wszystko, czego doświadczyły w mijającym roku szkolnym i oddać swoje sprawy w Jej kochające ręce. Pielgrzymka to także okazja do wspólnej modlitwy i spotkania się wszystkich szkół, wspólnej zabawy, śpiewu, rozmów.

Podczas tegorocznej pielgrzymki uroczystą Eucharystię na szczycie Jasnej Góry celebrował wraz z licznie przybyłymi kapłanami z parafii, w których funkcjonują nasze szkoły, J.E. Bp. Marek Mendyk – Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej, Asystent Rady Szkół Katolickich. W swej homilii ks. biskup podkreślił znaczenie szkół katolickich dla oświaty w Polsce i wyznaczył zadania do realizacji, które każda wspólnota szkolna powinna podjąć, aby wyjść naprzeciw wezwaniu Ojca Świętego Franciszka, by iść i głosić Ewangelię światu. Liturgię uroczystej Mszy świętej ubogacił udział wielu pocztów sztandarowych ze sztandarami łopoczącymi ze szczytu Jasnej Góry oraz uczniów, którzy w strojach regionalnych z Wielkopolski, Podhala, Podkarpacia, Ziemi Wieluńskiej i Opolskiej składali dary ofiarne ołtarza.


Po Komunii św. Zarząd SPSK z Panią Prezes Marią Chodkiewicz klęcząc przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej, zawierzył wszystkie wspólnoty szkolne i ich sprawy pod Jej opiekę słowami wypowiedzianymi przez Biskupów polskich podczas Poświecenia Kościoła w Polsce i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi na Krzeptówkach w dniu 6 czerwca 2017 r.


W drugiej części pielgrzymki uczestnicy wzięli udział w koncercie zespołu „Sąsiedzi”. Następnie zostały podsumowane konkursy organizowane w szkołach przez Stowarzyszenie. Ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom konkursów plastycznego i literackiego – „Jesteśmy piękni, pięknem Twoim Panie – Panie dziękuję Ci, że mnie kochasz, spraw bym zakochał się w moim życiu”.

Spotkanie pielgrzymkowe zakończyła wspólnie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.