Częstochowa, 2 września 2024 r.
Jezus widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie.
Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”. (Mt 5)
Drodzy Dyrektorzy, Szanowni Kapłani!
Drodzy Nauczyciele!
Drodzy Pracownicy naszych Szkół i Przedszkoli!
Szanowni Rodzice, Kochani uczniowie!
Pragnę powitać wszystkich Państwa, a zwłaszcza Was drodzy uczniowie u progu kolejnego roku szkolnego 2024/25. Szkoła jest miejscem spotkania, wychowania, dojrzewania i nauki – wszystkie te elementy wpływają na integralny rozwój wszystkich sfer osobowości młodego człowieka.
W tym roku w procesie wychowania poprowadzi nas program formacyjno – wychowawczy „Błogosławieństwa – drogą do prawdziwego szczęścia”. Błogosławieństwa rozpoczynają największą lekcję, którą sam Jezus wygłosił do ludu, a przede wszystkim do swoich uczniów: Jezus widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich… Na Górze Błogosławieństw Zbawiciel objawił najpiękniejszy plan Miłości – rewolucyjny plan, by człowiek poprzez swoje decyzje i czyny podjęte w świetle Jego wskazówek przybliżał się do prawdziwego szczęścia…
W bieżącym roku szkolnym przypadnie również rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w Kościele Katolickim. Ojciec Święty Franciszek w wigilię Bożego Narodzenia otworzy drzwi jubileuszowe – drzwi nadziei. Opatrzność przypomni nam, że jesteśmy pielgrzymami nadziei. W codziennym galopie ku niewiadomemu znowu rozbłyśnie światło, które potwierdzi, że zamęt, zniszczenie i śmierć nigdy nie będą miały ostatniego słowa.
Na tej drodze nadziei patronować nam będzie młody człowiek, nastoletni mocarz ducha – Carlo Acutis. W 2025 roku Kościół ogłosi Carla świętym Kościoła. Ten młody człowiek, pozostawił świadectwo wiary i nadziei, zapisane w pamięci ludzkiej i na nośnikach elektronicznych, które dla niego stały się środkiem głoszenia nadziei wiecznej. W rękach świętego chłopca komputer i internet służyły szerzeniu prawdy, dobra i piękna. Carlo nie czekał na szczególne okoliczności sprzyjające integralnemu rozwojowi młodego człowieka, ale odnalazł w sobie źródło nadziei zakorzenione w wierze. Bóg w jego sercu złączył siły młodości i dostojną potęgę mądrości.
Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy!
Wkraczamy w nowy rok szkolny z nadzieją, która nie zawodzi, bo oparta jest na nieustannej obecności Ducha. Niech Maryja, nasza Patronka prowadzi na za rękę po ścieżkach pracy formacyjno – wychowawczej. Niech strzeże naszej nadziei, niech umacnia naszą długomyślność i cierpliwość, niech wyprasza potrzebne łaski w trudnościach i podnosi w chwilach słabości.
Drodzy Uczniowie!
Kohelet, którego księgę czytamy w Starym Testamencie, przypomina, że wiele nauki utrudza ciało. Jednak niech trud szkolny Was nie przeraża, niech staje się codziennym zadaniem i wyzwaniem. Dzięki niemu doskonalimy się w wiedzy i umiejętnościach oraz kształtujemy umysły i formujemy nasze myślenie. Już teraz dziękując Wam za zaangażowanie w kształtowaniu codziennego dobra, życzę wielkiej siły ducha, ubogaconego nadzieją. Nadzieja na równi z wiarą i miłością, czyni z nas świadków Jezusowych błogosławieństw, które czynią szczęśliwymi tych, którzy zechcą spróbować ich nadprzyrodzonego smaku.
Maria Chodkiewicz
Prezes
Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich