„Carlo, Przyjacielu,
prowadź nas do celu,
Eucharystii drogą,
prowadź nas do Boga.
Carlo nasz patronie,
miej nas w obronie,
Oręduj za nami
u Niebieskiej Pani!”
(piosenka, która towarzyszyła młodzieży w czasie pielgrzymki)

8.06.2024r. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu o bł. Carlu i laureaci konkursów przedmiotowych wyruszyli na tygodniową pielgrzymkę do Włoch. Pod wodzą p. Prezes SPSK, Ojca Feliksa, pilota p. Mariusza i opiekunów zwiedzili Asyż, Rzym, Monte Cassino i Padwę. Nie mogło także zabraknąć krótkiego pobytu nad ciepłym Adriatykiem.

Jednym z głównych celów był Asyż – miasto św. Franciszka, a także bł. Carla. To właśnie tam w jednej z bazylik przechowuje się doczesne szczątki bł. Carla Acutisa. Żarliwa modlitwa, wspólny śpiew, radość towarzyszyły nawiedzeniu grobu nastoletniego „influencera”. Do specjalnej skrzynki wrzucono przewiezione przez młodzież intencje. Kolejnym punktem zwiedzania i modlitwy była Bazylika św. Franciszka z nastrojowymi freskami Giotta i Bazylika św. Klary (z krzyżem, z którego Chrystus przemówił do św. Franciszka).
Średniowieczne miasto z przepięknymi kościołami, ocienionymi uliczkami i urokliwymi kafejkami zachwyciło wszystkich.

Wiele wzruszeń dostarczyła uczestnikom wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Pamięć poległych żołnierzy uczczono złożeniem biało-czerwonych kwiatów, modlitwą i wspólnym śpiewem „Czerwone maki…”.
W następnych dniach na uczestników czekały kolejne niespodzianki: msza polska przy grobie Największego z Polaków św. Jana Pawła II i audiencja generalna u Ojca Świętego Franciszka.
W Rzymie młodzież zobaczyła prawdziwe architektoniczne perełki: Bazylikę Świętego Piotra, Bazylikę Santa Maria Maggiore, Lateran ze Świętymi Schodami (którymi Jezus szedł do Piłata), Panteon, Fontannę di Trevi, a także Koloseum. Spacerując po mieście, dotarła na Kapitol, do Koloseum, Forum Romanum i Mostu św. Anioła.

Pielgrzymkę zakończyło zwiedzanie Padwy, w tym w szczególności Bazyliki św. Justyny i Bazyliki św. Antoniego – patrona miasta.
Pielgrzymka była niezwykłym przeżyciem i wszystkim dostarczyła niezapomnianych wzruszeń. Był to czas modlitwy, poznawania chrześcijańskich i historycznych obiektów, podążania śladami świętych i budowania wzajemnych relacji.
Na ostatniej wspólnej mszy, już w drodze powrotnej, młodzież gorąca podziękowała p. Prezes, ojcu Feliksowi i wszystkim organizatorom. W ułożonej piosence wyraziła chęć powtórnego pielgrzymowania do Włoch, a najlepiej w następnym roku 2025 na kanonizację bł. Carla Acutisa.