W dniach 2-4.10.2023r. odbyła się kolejna pielgrzymka Dyrektorów Szkół SPSK. Pod przewodnictwem p. Prezes Marii Chodkiewicz i duchową opieką ks. Ryszarda Półtoraka podążaliśmy śladami błogosławionych i świętych Podkarpacia.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Zabawy – podtarnowskiej wioski, w której mieści się Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. W przepięknej świątyni uczestniczyliśmy w Eucharystii i wysłuchaliśmy niezwykle ekspresyjnej opowieści o życiu i męczeństwie heroicznej nastolatki. Ze wzruszeniem dotykaliśmy sarkofagu ze szczątkami błogosławionej, który umiejscowiony jest pod mensą ołtarzową. Spotkanie z Karolinką zakończyliśmy drogą krzyżową w Wał-Rudzie. To tam – za jej domem rodzinnym – rozpoczyna się ostatnia droga nastoletniej męczennicy. Wiedzie terenami bagiennymi wśród liściastego lasu znaczona żelaznymi krzyżami – stacjami.

Ten bogaty we wrażenia dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Dębowca – Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Drugi dzień zaczęliśmy od porannego zwiedzania Miejsca Piastowego – Sanktuarium św. Michała Archanioła. Mieliśmy okazję – niektórzy po raz pierwszy – zetknąć się z postacią niezwykłego wychowawcy, oddanego ubogim dzieciom i młodzieży – bł. Ks. Bronisława Markiewicza.

Dukla – Sanktuarium św. Jana i Pustelnia na Puszczy z cudownym źródełkiem – to kolejny przystanek na pielgrzymim szlaku.

Późnym popołudniem wyruszyliśmy do Strachociny. Spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą i ks. Proboszczem Józefem Niżnikiem wywarło na nas wielkie wrażenie. Ksiądz proboszcz posługuje w Strachocinie przez 39 lat i szerzy kult św. Andrzeja, który sam o to poprosił 16 maja 1987r. słowami: „Jestem św. Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie”.

Zwieńczeniem pielgrzymowania była Markowa. To tu 10 września 2023r. na przycmentarnych łąkach odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów. Dzięki wielkiej życzliwości Dyrektora tutejszego muzeum (Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów)mieliśmy okazję zadumać się nad bohaterską postawą Polaków, którzy w czasie wojny pomagali Żydom ryzykując własne życie i najbliższych.

W tym dniu czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie ze świadkami p. Janem Szpytmą (bratem p. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa IPN-u) i p. Romanem Kluzem (siostrzeńcem bł. Wiktorii Ulmy). Świadkowie poprowadzili nas na miejsce kaźni bł. Rodziny. Wiejski, owocowy sad tuż za parterowym domem, tabliczka upamiętniająca tragedię, parę wypalonych zniczy, kępki kwiatów. Niemi świadkowie historii. Ze wzruszeniem zmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy kilku informacji.

Msza św. w markowskim kościele św. Doroty i modlitwa przy sarkofagu męczenników była dziękczynieniem za życie Bł. Rodziny, ich heroizm i przykład ofiarnej miłości bliźniego. Była także Mszą św. wieńczącą naszą pielgrzymkę.

Trzy dni minęły szybko. To był niezwykły czas – czas poznawania świętych, podążania ich śladami, wspólnotowej i indywidualnej modlitwy, a także braterskiego spotkania w gronie dyrektorskim.

Skip to content