Dzień 21 września 2020 roku zapisał się w historii Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Winownie jako jeden z najważniejszych. Właśnie tego dnia nastąpiło oficjalne nadanie naszej placówce imienia św. Ojca Pio. Uroczystość zainaugurowano Mszą Świętą w Kościele Zesłania Ducha Świętego w Winownie, którą odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Asystowali mu dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator oraz Proboszcz tutejszej parafii ks. Adam Martyna.
Oficjalna część uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Winownie rozpoczęła się od zbiórki uczniów i nauczycieli na placu kościelnym. Uczniowie byli ustawieni w dwuszeregu i trzymali białą różę jako dar dla naszego patrona. Trójka uczniów była ubrana w piękne regionalne stroje ludowe. Pani dyrektor Anna Madejska–Boleń wraz z uczniami wniosła do kościoła obraz św. Ojca Pio i serdecznie powitała wszystkich zebranych.
Z okazji tak wyjątkowego wydarzenia w życiu społeczności naszej szkoły, gościliśmy przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, reprezentantkę biura poselskiego Jadwigi Wiśniewskiej, burmistrza gminy i miasta Koziegłowy Pana Jacka Ślęczkę, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz sponsorów szkoły. Pani dyrektor w swoim wystąpieniu zaprezentowała patrona szkoły i wyjaśniła dlaczego właśnie On – św. Ojciec Pio.
Nasza szkoła powstała 2009 r. W swojej historii miała trudne okresy. Kiedyś była szkołą społeczną i miała problemy z przetrwaniem. Wtedy to lokalna społeczność zanosiła swoje prośby właśnie do św. Ojca Pio. To właśnie stąd zrodził się ten zamiar, aby to on stał się patronem naszej szkoły. Pani dyrektor podkreśliła, że nadanie imienia szkole to szczególne wydarzenie zarówno dla niewielkiej społeczności lokalnej, jak i regionalnego Kościoła.
W wygłoszonej homilii abp Wacław Depo stwierdził, że to wydarzenie można zestawić z rangą sakramentu Chrztu św. Jest to pewnego rodzaju zanurzenie nas w tajemnicy Chrztu św., bo wydarzenie to przypomina, że każdy z nas ma swoje imię zapisane nie tylko w kronikach parafialnych, ale przede wszystkim przed Bogiem i na wieczność. Tu na naszych drogach potrzebujemy takich przewodników, którzy są pewnym światłem w różnych naszych trudachi cierpieniach. Ociec Pio pokazuje nam tę drogę w szczególny sposób poprzez modlitwę, konfesjonał (a więc uznanie siebie również za grzesznika), ale jednocześnie ufność w Boże Miłosierdzie. Przez całe lata swojej posługi przywoływał on ludzi do Boga i prawdziwego zrozumienia tajemnicy Miłosierdzia Bożego, a jednocześnie do Eucharystii, która jest źródłem. Chciałbym, by szkoły katolickie, które są w Stowarzyszeniu, dając ten fundament naszej wiary i odpowiedzialności, wykształtowały nowe powołania. Chodzi tu zarówno o ludzi wiernych, jak i odważnych w Duchu Świętym – tłumaczył abp Wacław Depo. Przybliżył również wychowankom szkoły szczególny fenomen świętego, który został patronem ich szkoły: – […] poznając patrona waszej szkoły, będziecie się uczyć, że kiedy odchodził z tego świata, miał 81 lat i został wyniesiony na ołtarze zaledwie 31 lat po śmierci. Wraz z Janem Pawłem II i św. Teresą z Kalkuty były to najkrótsze procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne. Dlaczego św. Ojciec Pio został kanonizowany w tak krótkim czasie? Ponieważ umiłował krzyż, był więźniem konfesjonału i spowiadał ludzi godzinami po to, by pojednać ich z Bogiem i uformować ich sumienia […]. Nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich, historyczny moment nadania imienia naszej szkole. W tej podniosłej chwili Pani Prezes Maria Chodkiewicz tłumaczyła, że – Jest to potrzebne dzisiejszym nauczycielom, rodzicom oraz uczniom, ponieważ świat kwestionuje podstawowe prawdy, także te antropologiczne o człowieku. Tak więc nauczanie przez formowanie umysłu, czyli rozumu i rozwijanie w wierze są zadaniami szkół katolickich. Uważam, że na te czasy potrzeba istnienia takich miejsc jest wielka.
Następnie odczytała akt nadania imienia szkole . Biskup dokonał poświęcenia obrazu z wizerunkiem patrona.
Na zakończenie tej niecodziennej uroczystości goście wpisali podziękowania i życzenia w księdze pamiątkowej.