22 października był szczególnym dniem dla całej Wspólnoty Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem. Tego dnia miało miejsce III Sympozjum Naukowe pt. „Wpływ Prymasa Tysiąclecia na losy Europy, Polski i środowiska lokalnego” zorganizowane przez naszą placówkę. Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkół przygotowywali się do tego wydarzenia przez cały rok szkolny. Per aspera ad astra („przez ciernie do gwiazd”)- w myśl tej łacińskiej sentencji udało się odnieść sukces, do którego przyczynili się wszyscy pracownicy Wspólnoty Szkół Katolickich SPSK, a w szczególności wysiłek, determinacja i wielkie serce Pani Dyrektor Anny Słodyczki sprawiły, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Dlatego możemy mówić o wielkim sukcesie III Sympozjum Naukowego, które było zorganizowane na bardzo wysokim poziomie.
Konferencję tego dnia poprzedziła koncelebrowana Msza święta w kościele MB Częstochowskiej w Czerwiennem na Bachledówce. W nabożeństwie wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy Wspólnoty Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe naszych szkół, które uświetniły całą uroczystość. Blasku ceremonii dopełniał przepiękny śpiew scholi, w skład której wchodzą pracownicy naszej szkoły. Wznoszący się ku górze z ust chórzystów beatyfikacyjny hymn Soli deo dodawał dostojeństwa i majestatyczności całemu nabożeństwu i wskazywał na jego wyjątkową rangę. Po Mszy świętej zostały złożone wieńce przed pomnikami świętego Jana Pawła II i błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Po tym nastąpił uroczysty przemarsz do Hotelu Bachledówka, znajdującego się nieopodal kościoła, na miejsce sympozjum.
Bachledówka jest pięknym miejscem, znajdującym się na wzgórzu, z którego rozpościera się cudowny widok na Tatry, który niejednemu zapiera dech w piersiach. Tak też się czuli zaproszeni goście, onieśmieleni majestatycznością otaczającej przyrody. Niewątpliwie miejsce to sprawiło, że każdy uczestnik sympozjum czuł się wyjątkowo, tak samo jak niegdyś goszczący tu Prymas Tysiąclecia, który roztaczał aurę radości i ciepła, jednocząc wokół siebie mieszkających tu Górali. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, jak wspomniała w swojej przemowie rozpoczynającej III Sympozjum Naukowe pt. „Wpływ Prymasa Tysiąclecia na losy Europy, Polski i środowiska lokalnego” Pani Dyrektor Anna Słodyczka, miejsce naznaczone obecnością świętych naszych czasów […] -świętego Jana Pawła II i błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Pani Dyrektor przypomniała zgromadzonym, iż celem konferencji z jednej strony jest uczczenie jubileuszu 20-lecia powołania Katolickich Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na Podhalu, a z drugiej zaś przybliżenie postaci tego wielkiego Polaka, patrona naszej szkoły. Dlatego część merytoryczną konferencji poprzedziło podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Czasach i Osobie Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Nagrodzono ponad 60 uczniów ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z całej Polski oraz szkół prowadzonych przez Gminę Czarny Dunajec. Laureaci z rąk samej pani prezes SPSK, Marii Chodkiewicz i Wójta Gminy Czarny Dunajec – Marcina Ratułowskiego odebrali wspaniałe nagrody.
Rangę konferencji przyniosła obecność wielu znamienitych gości, m.in. przedstawiciela Kurii Metropolitarnej w Krakowie – ks. Michała Kanię – dyrektora Wydziału Katechetycznego, kapelana Metropolity i jednocześnie reprezentanta Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w tym czasie musiał udać się do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym, Pani Prezes SPSK w Częstochowie Maraę Chodkiewicz, Wójt Gminy Czarny Dunajec, przedstawiciele Małopolskiego Kuratora Oświaty w osobach Pani Bożeny Bryl – dyrektora Delegatury w Nowym Targu, O. Paulinów posługujących w parafii MB Częstochowskiej na Bachledówce i wielu innych cenionych ludzi.
W części głównej sympozjum wystąpili zacni prelegenci, w osobach: prof. dr hab. Janusz Zbudniewek – paulin, redaktor naczelny Wydawnictwa Claramontana, który wygłosił referat pt. „Błogosławiony Stefan kardynał Wyszyński obrońcą narodowego ducha”. Następnie wystąpiła Pani prof. Krystyna Czuba – świadek życia i pracownik sekretaratu z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, która w pełnym ekspresji wykładzie opowiadała o miłości Stefana Wyszyńskiego do Kościoła i Matki Bożej. Z kolei prof. dr hab. Anna Mlekodaj przytaczała m.in. nieznane do tej pory szerszej publiczności treści dokumentów z pobytu Stefana Wyszyńskiego na Podhalu w 1957 roku. Z kolei profesor Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie wygłosił przepiękną prelekcję dotyczącą wpływu Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego na losy Europy. Na samym końcu przemawiał o. Jerzy Kielech – proboszcz Parafii MB Częstochowskiej na Bachledówce, który w krótkim, lecz bardzo wzruszającym wystąpieniu przybliżył zebranym Prymasa, jako osobę bliską,potrafiąca nawiązać relacje z każdym człowiekiem, zwłaszcza z okresu pobytu błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego na Bachledówce. Na zakończenie sympozjum odbył się wzruszający panel mieszkańców Czerwiennego – świadków życia i pobytu Prymasa Wyszyńskiego na Podhalu. Niejednemu słuchaczowi łza zakręciła się w oku, słuchając opowieści o spotkaniach z błogosławionym Stefanem Wyszyńskim i oglądając pamiątki związane z jego osobą.
Należy wspomnieć, iż między wykładami występował zespół góralski Bachledówka, składający się z uczniów i absolwentów naszej szkoły, który swoim śpiewem umilał czas uczestnikom sympozjum, a występ solowy nauczycielki – Eweliny Klocek, która zaśpiewała pieśń Ave Maryja dodał blasku całej konferencji. W przerwie obiadowej i w przerwach między wykładami zaproszeni goście mieli możliwość zakupu cegiełek, artykułów i pamiątek przygotowanych przez Szkolne Koło Misyjne, Szkolne Koło PCK, a także wolontariat szkół zawodowych SPSK w Czerwiennem. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży w wysokości 2600,00 złotych zostały przekazane na budowę Domu Pamięci błogosławionego Prymasa Wyszyńskiego na Bachledówce.
Podziękowania z głębi serca płynące należą się przede wszystkim: organizatorom, sponsorom, znamienitym gościom, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością, a także Tygodnikowi „Wychowawca”, Tygodnikowi „Niedziela”, TV Podhale24, Góral Info, którzy objęli patronat medialny nad całą uroczystością.
Dla wielu z nas tegoroczne sympozjum na Bachledówce było dużym zaszczytem, wzruszającym przeżyciem duchowym, wycieczką sentymentalną w przeszłość, a także powodem do refleksji nad tym co w życiu każdego z nas jest ważne, a co najważniejsze; odpowiedzią na pytanie o wartości, jakimi mamy się kierować, by stać się dobrym, porządnym człowiekiem. Niech postać błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego dla niejednego z nas stanie się autorytetem na paradoksalnie ciężkie czasy, w jakich przyszło nam żyć.
Mamy nadzieję, że z pomocą Bożą i za wstawiennictwem błogosławionego Stefana Wyszyńskiego będzie nam dane spotkać się za rok w tym samym miejscu – miejscu ukochanym przez błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego.