4 czerwca 2024 r. Jasna Góra zapełniła się dziećmi i młodzieżą szkół i przedszkoli Stowarzyszenia. Nasz wielki Przyjaciel ks. bp Andrzej Przybylski odprawił uroczystą Mszę św. Koncelebrowaną w asyście opiekuna duchowego Stowarzyszenia ks. Prał. Marka Kundzicza i ks. Ryszarda Półtoraka i wielu księży opiekunów i katechetów naszych szkół z całej Polski. Kilkadziesiąt Sztandarów dumnie trzymało straż na Wałach Jasnogórskich, a prawie 4000 młodych ludzi z opiekunami modliło się pod Wałami zawierzając Matce Najświętszej swoją naukę i swoje życie.

Ks. Bp Andrzej jak zawsze obdarzył nas Słowem prosto z Nieba… „wiem, że przyjechaliście tu jako nauczyciele, wychowawcy, uczniowie, ale chcę byście się poczuli troszkę w innej roli – jak pielgrzymi, jako grupa, która dołącza do kilkuset tysięcy pielgrzymów, którzy wędrują do Najlepszej Matki… dlaczego Ta Matka jest najlepsza?… jak się jest małym dzieckiem, to myśli się, że matka jest dobra, bo daje prezenty, jak spełnia wszystkie nasze prośby, jak nam gotuje dobre obiady, ubiera nas w piękne ubrania, kupuje nam rzeczy, na które mamy ochotę, wydaje nam się na początku, że Matka jest dobra tylko dlatego, że spełnia nasze prośby… niekiedy tak myślimy o nauczycielach, że nauczyciel jest fajny, jak niewiele od nas wymaga, na bardzo wiele nam pozwala i jest fajny… ale wiecie jak się powoli dorasta, to się już zaczyna inaczej rozumieć…, że nasza mama jest dobra, bo uczy nas czegoś dobrego, mówi nam jakieś mądrości, dzięki którym, możemy naprawdę bezpiecznie się rozwijać i nie popełnić wielu błędów w życiu i taka jest też Matka Boża. Pielgrzymi przyjeżdżają na Jasną Górę nie tylko po to by prosić o zdrowie, o zdanie matury, ale przyjeżdżają tutaj, bo wiedzą, że ta dobra, mądra Matka Boża ma dla nich jakieś bardzo ważne przesłanie. Coś chce im bardzo ważnego powiedzieć o ich życiu, co im pomoże pięknie żyć… Jak pamiętacie w różnych innych Sanktuariach bardzo często spotkania Matki Bożej związane są  z Orędziami, czyli z prośbami Matki Bożej do nas… tak spotkała Matkę Bernadetta… Matka powiedziała jej, że jest Niepokalanym Poczęciem… i poprosiła ją by spróbowała żyć bez grzechu… bo jeśli ona będzie grzeszyć i ludzie będą grzeszyć to na świecie będzie wiele zła, wiele smutku. Trójka Dzieci z Fatimy miała piękne spotkania z Matką Bożą. Oni, gdy spotkali Matkę nie prosiły ją o różne rzeczy, ale te dzieci w swojej mądrości pytały: ‘czego sobie życzysz od nas Matko Przenajświętsza?’
i Matka odpowiedziała im, chcę byście się nawróciły, byście pokutowały, byście odmawiały różaniec, by ludzie odmawiali różaniec, bo jak ludzie nie będą się modlili, to tak się pokłócą, że przyjdą straszne wojny…”I tak nas zostawił Biskup Andrzej z zadaniem, byśmy nie myśleli o sobie, lecz bardziej pytali najlepszą Matkę „czego sobie od nas życzysz Matko?”, abyśmy umieli oddać swoje życie Bogu podobnie jak Ona. Matka jest Najlepszą Nauczycielką.

W odpowiedzi na apel Biskupa i tradycyjnie dla Stowarzyszenia Pani Prezes Maria Chodkiewicz wraz z Zarządem oddała wszystkie szkoły i Przedszkola Stowarzyszenia pod opiekę Matce Jasnogórskiej w uroczystym Akcie Zawierzenia.

Po Mszy św. Odbył się koncert dla młodszych dzieci – w wykonaniu górali pod przewodnictwem państwa Kowalcze i zespołu z Zespołu Szkół Specjalnych SPSK im. św. Antoniego z Padwy, który uświetnił również liturgię. Dla dzieci starszych i młodzieży wystąpiła wspólnota modlitwy tańcem Lilia  i przedstawiła spektakl teatralny pod tym samym tytułem – o Maryi. Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom za kunszt i wielkie przeżycia duchowe, których dzięki nim doświadczyliśmy.

Jeszcze były niespodzianki, nagrody i spotkania indywidualne… bo zawsze trudno nam się rozstać! Na koniec oddaliśmy się Miłosierdziu Bożemu w Koronce i życzymy szczęśliwych powrotów!