Sztuka teatralna wyróżnia się na tle innych dziedzin kultury między innymi tym, że zachęca do skupienia na słowie, do chwili refleksji i kontemplacji. Żywy kontakt z aktorami, ten specyficzny rodzaj energii, który wytwarza się gdzieś pomiędzy, swoista niepowtarzalność emocji i wzruszeń – czynią z teatru sztukę wyjątkową, która może bawić, uczyć, pobudzać wyobraźnię, ale też rozwijać ducha.

W trosce o integralny rozwój uczniów Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich od 13 lat organizuje Przegląd Teatrów Szkolnych i Przedszkolnych SPSK. Dzięki zajęciom teatralnym nasi uczniowie mogą rozwijać talenty, poszerzać zainteresowania, stawiać pytania o fundamentalne wartości, odkrywać nieznane dotąd prawdy o sobie i otaczającej rzeczywistości.

Za nami pierwsze eliminacje regionalne – 6 marca 2023 roku w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK im. Św. Rity w Opolu spotkały się grupy teatralne ze szkół prowadzonych przez SPSK na Opolszczyźnie. W jury konkursu zasiedli profesjonalni artyści:

pani Anna Jarota – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki,

pani Maria Skiba – kierownik pracowni profilaktyki i aktywności młodzieżowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, do niedawna prowadząca warsztaty teatralne w opolskiej szkole, reżyserka wielu wspaniałych spektakli, docenianych w poprzednich edycjach Przeglądu,

pani Agata Ochota-Hutyra – polska aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej, związana z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,

pani Katarzyna Chęsy-Zajic – śpiewaczka operowa, koordynatorka warsztatów artystycznych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich

oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy na czele z Panią Prezes Marią Chodkiewicz, sekretarz – Agnieszką Szczepańską, dr Jolantą Kraśniewską i dr. Krzysztofem Kraśniewskim.

To był dzień pełen wrażeń, artystycznych uniesień, nieprzewidzianych sytuacji, miłych i inspirujących spotkań. Młodzi aktorzy zyskali przestrzeń do wyrażenia siebie, uznanie w oczach zawodowych artystów, a także cenne wskazówki do dalszej pracy. Życzmy sobie, aby opowiedziane na scenie historie na długo pozostały w naszej pamięci, nie tylko jako ciekawe realizacje artystyczne, by prowokowały do refleksji i dyskusji o tym, co w życiu naprawdę ważne. Miejmy nadzieję, że szkolna przygoda z teatrem zaowocuje w przyszłości aktywnym, świadomym i twórczym uczestnictwem w kulturze.

Artykuł Aneta Mościcka

Zdjęcia. opole.gosc.pl

Zdobywcami Złotych, Srebrnych i Brązowych Masek byli:

Kategoria kl. I – IV:
 • Brązowa Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im.św. Jadwigi Śląskiej w Michałowie Grupa Kreatywni, spektakl „Wybór Ani”. także
  Nagroda Publiczności
 • Srebrna Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Rity w Opolu Grupa Pierrot, spektakl „Mały Książę w poszukiwaniu…siebie”.
  Maska za Grę Aktorską
 • Złota Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Domaszkowicach Grupa Domaszki, spektakl „Moje szczęśliwe życie”.
  Maska za Grę Aktorską
  Nagroda specjalna za reżyserię
Kategoria kl. V – VIII:
 • Brązowa Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Jana Pawła II w Grabinie Grupa Omega, spektakl „Stworzenie”.
 • Srebrna Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im.Powstańcow Śląskich w Dębniku Grupa Aninki spektakl „Lalka, która miała wielkie serce”.
  Nagroda specjalna za scenografię
  Nagroda Publiczności
 • Srebrna Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Rity w Opolu Grupa Sakrum, spektakl „Pinokio czy jakoś tak…”.
  Maska za Grę Aktorską
  Nagroda specjalna za reżyserię, pomysły realizatorskie i kreatywność teatralną.
 • Złota Maska
  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im.św.Jana Pawła II w Michałowicach Spektakl „Brama Wiary”.
  3 Maski za Grę Aktorską